durres film festival

Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Prev Next Page:

Në ditën ndërkombëtare të monumenteve kryebashkiaku Vangjush Dako merr pjesë në promovimin e projektit Miku i Monumenteve

Në ditën ndërkombëtare të monumenteve kryebashkiaku Vangjush Dako merr pjesë në promovimin e projektit Miku i Monumenteve

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Monumenteve dhe Siteve, Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka marrë pjesë në aktivitetin e zhvilluar nga Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare e Durrësit në ambientet e Amfiteatrit. Në këtë aktivitet merrnin pjesë Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro, Ministrja e Arsimit dhe Sporteve Lindita Nikolla, Kryetari i Këshillit të Qarkut Alfred Mulllaraj, Prefekti i Qarkut të Durresit Roland Xhelilaj, figura te trashëgimisë kulturore, si dhe nxënësit të shkollave të qytetit. Në këtë aktivitet...

Read more

Kryebashkiaku Vangjush Dako i jep titullin “Mirënjohja e qytetit” shoqatës Ulqini në Durrës

Kryebashkiaku Vangjush Dako i jep titullin “Mirënjohja e qytetit” shoqatës Ulqini  në Durrës

Kryetari i Bashkisë së Durrës Z Vangjush Dako i akordoi titullin “Mirënjohja e qytetit të Durrësit” shoqatës Ulqini, e cila prej vitesh është krijuar në qytetin bregdetar. Titulli është akorduar mbrëmjen e së premtes gjatë një aktiviteti që është zhvilluar nga shoqata Ulqini në sallën e pallatit të kulturës. Më herët kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako priti delegacionin e komunës së Ulqinit në bashki, i cili kryesohej nga kryetari i saj Fatmir Gjeka. Në këtë takim u vlerësua...

Read more

Kryetari i Bashkise se Durresit z Vangjush Dako viziton bashke me ambasadorin turk Hidayet Bayraktar terminalin e kontejnereve

Kryetari i Bashkise se Durresit z Vangjush Dako  viziton bashke me ambasadorin turk Hidayet Bayraktar terminalin e kontejnereve

Ambasadori i republikës turke në vendin ronë Hidayet Bayraktar ka vlerësuar investimin e Durrës Container Terminal në portin e Durrësit. I shoqëruar nga kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, ambasadori turk është njohur me kapacitetet përpunuese të kësaj kompanie si dhe planet e saj për zgjerimin e aktivitetit. Ai ëhstë shprehur se në kuadër të vizitës së tij tek të gjitha investimet turke në shqipëri, po sheh një rritje të këtyre investimeve, të cilat kanë shënuar një sukses të...

Read more

Përkujtohet 75 vjetori i rezistencës ndaj pushtimit italian, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako kryen homazhe në bustin e heroit Mujo Ulqinaku

Përkujtohet 75 vjetori i rezistencës ndaj pushtimit italian, kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako kryen homazhe në bustin e heroit Mujo Ulqinaku

Është përkujtuar në Durrës 75 vjetori i rezistencës ndaj pushtimit Italian. Në ceremoni merrnin pjesë kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, përfaqësues të tjerë të pushtetit vendor, veteranë, dhe shumë qytetarë durrsakë kanë bërë homazhe pranë bustit të Mujo Ulqinakut, ku kanë vendosur edhe kurora me lule. Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako, theksoi në fjalën e tij se liria u arrit me gjak e sakrifica që na rreshtuan në atë kohë në aleancën antifashiste e që e kujtojmë me...

Read more

Është zhvilluar për herë të parë në Durrës Maratona Ballkanike, nën kujdesin e veçantë të kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako

Është zhvilluar për herë të parë në Durrës Maratona Ballkanike, nën kujdesin e veçantë të kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako

Është zhvilluar për herë të parë në Durrës Maratona Ballkanike, nën kujdesin e veçantë të kryetarit të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako dhe organizuar nga Federata Shqiptare e Atletikës, Ministria e Arsimit dhe Sporteve dhe Bashkia Durrës. Kjo maratonë ballkanike u zhvillua pikërisht në Ditën Botërore të Sportit për Paqe e Zhvillim. Maratona Ballkanike është i pari event në këtë lloj organizimi, qysh nga kampionati i lojrave Ballkanike të vitit 1946 i mbajtur në Tiranë dhe e para herë që...

Read more

Kryebashkiaku Vangjush Dako merr pjesë në prezantimin në Durrës të librit "Heshtja e Dyfishtë" të gazetarit Carlo Bollino

Kryebashkiaku Vangjush Dako merr pjesë në prezantimin në Durrës të librit "Heshtja e Dyfishtë" të gazetarit Carlo Bollino

Bashkia e Durrësit dhe Shtëpia Botuese "Toena" kanë sjellë në pallatin e kulturës të Durrësit një aktivitet të veçantë kulturor siç ishte prezantimi i librit"Heshtja e Dyfishtë" i gazetarit Karlo Bolino. Pas Tiranës ka qenë Durrësi stacioni i dytë i prezantimit të librit që hedh dritë mbi një ngjarjë të pazakontë sic ishte ajo e përfshirjes së vendit tonë në një operacion të madh ushtarak për shkatërrimin e lëndëve kimike të Sirisë. Në panel morën pjesë vec autorit të librit...

Read more

Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako dhe myftiu Redi Quku mbjellin pemë në rrugën Egnatia

Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako dhe myftiu Redi Quku mbjellin pemë në rrugën Egnatia

Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka qenë i pranishëm në mbjelljen e disa pemëve në lagjen nr.4 në një nga rrugët kryesore, në rrugën Egnatia. Këto pemë të llojit dushk janë blerë në sajë të kontributit financiar të myftinisë së Durrësit ndaj në këtë mbjellje pemësh së bashku me kryebashkiakun Dako ka qenë i pranishëm edhe myftiu i Durrësit Redi Quku. Kjo nismë e myftinisë së Durrësit për të dhënë kontributin e saj në gjelbërimin e qytetit është...

Read more

Festa e Pranverës “Mikpritja Durrsake”, kryebashkiaku Vangjush Dako i dorëzon titullin “Nderi i Qytetit” personalitetit Ismail Hamiti

Festa e Pranverës “Mikpritja Durrsake”, kryebashkiaku Vangjush Dako i dorëzon titullin “Nderi i Qytetit” personalitetit Ismail Hamiti

Kryebashkiaku i Durrësit Vangjush Dako ka marrë pjesë në aktivitetin me rastin e festës së pranverës që tashmë është kthyer në një traditë në Durrës. Ky aktivitet i njohur me emrin “Mikpritja Durrsake” organizohet nga shoqata Durrësi me mbështetjen e Bashkisë së Durrësit. Në fillim kryebashkiaku Dako ka mbjellë rrënjë trëndafili në lulishten pranë Bashkisë së Durrësit, një gjest simbolik për ardhjen e pranverës. Së bashku me kryebashkiakun Dako kanë qenë të pranishëm edhe prefekti Roland Xhelilaj, deputeti i PDIU-së...

Read more

Prezantohet në Bashkinë e Durrësit studimi i Fizibilitetit për Amfiteatrin Romak të Durrësit

Prezantohet në Bashkinë e Durrësit studimi i Fizibilitetit për Amfiteatrin Romak të Durrësit

Në Bashkinë e Durrësit është zhvilluar një takim ku është prezantuar Studimi i Fizibilitetit për Amfiteatrin Romak të Durrësit - i përfshirë në listën e monumenteve të rrezikuara të Europës. Ky takim i përbashkët institucional me përfaqësues të pushtetit vendor dhe qëndror është organizuar nga Shoqata për Zhvillimin e Turizmit Kulturor në bashkëpunim me Bashkinë e Durrësit dhe Europa Nostra-n. Në këtë takim morën pjesë kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, Këshilltari i Kryeministrit për Diplomacinë Kulturore dhe Rilindjen...

Read more

Kryebashkiaku Dako inspekton punimet për rehabilitimin e lagjes 18, investimi i Bashkisë që përmirëson jetesën e 15 mijë banorëve të zonës

Kryebashkiaku Dako inspekton punimet për rehabilitimin e lagjes 18, investimi i Bashkisë që përmirëson jetesën e 15 mijë banorëve të zonës

Kryetari i Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako ka inspektuar punimet për rehabilitimin e kuartalleve dhe rrugëve të brendshme të lagjes nr. 18 të Durrësit. Ky është një investim i madh që po kryen Bashkia e Durrësit për të asfaltuar rrugët e brendshme dhe kuartallet e kësaj lagjeje. Në këto punime për rehabilitimin e të gjithë zonës po kryhen edhe punimet për sistemet e kanalizimeve, ndriçimi, trotuaret si dhe lulishtet. Bashkia po kryen një investim prej rreth 177 milion lekë dhe...

Read more

KryetariTë vazhdojmë të ndërtojmë të ardhmen dhe të nxjerrim në pah të gjitha vlerat e qytetit tonë, të së shkuarës dhe të së tashmes për të ndërtuar të ardhmen evropiane. shkruaj kryetarit...

stemaQyteti i Durresit ka emblemen e tij, e cila eshte zberthyer ne flamur, ne vule e medialon. U be i mundur mbas shpalljes se konkursit per emblemen e qytetit nen kujdesin e Drejtorise se Muzeut.

Ku duhet ndertuar porti i peshkimit?

Ne kalaten 0 (prane shetitores Taulantia) - 50%
Ne nje vend me te pershtatshem - 50%
Larg shetitores Taulantia - 0%

Vota Toale: 2
Votimi per kete sondazh eshte mbyllur me: 07 Tet 2012 - 12:46

Foto Galeri


Kemi 12 vizitore dhe s'ka antarë në linjë